Aktuality / Nouzový stav částečně zastaví dění v zemi. Důvod k panice stále není

Nouzový stav částečně zastaví dění v zemi. Důvod k panice stále není

Vláda ve čtvrtek vyhlásila kvůli koronaviru nouzový stav. Platit bude prozatím měsíc. Z důvodu ochrany zdraví obyvatel ČR se zavřou například divadla, nebo kina. Ve večerních hodinách budou muset provoz přerušit i všechna stravovací zařízení. Zákaz veřejných akcí, včetně sportovních, se mění. Nyní se nesmí konat žádné, na nichž je v jenom momentě 30 osob. Veřejnost má také stopku do posiloven, solárií, nebo bazénů. Kluby ruší tréninky.

shutterstock_1670198863.jpg

Vláda ve čtvrtek vyhlásila kvůli koronaviru nouzový stav. Platit bude prozatím měsíc. Z důvodu ochrany zdraví obyvatel ČR se zavřou například divadla, nebo kina. Ve večerních hodinách budou muset provoz přerušit i všechna stravovací zařízení. Zákaz veřejných akcí, včetně sportovních, se mění. Nyní se nesmí konat žádné, na nichž je v jenom momentě 30 osob. Veřejnost má také stopku do posiloven, solárií, nebo bazénů.

„Vláda od 13. března od 6:00 hodin zakazuje divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy a veletrhy, vzdělávací akce, a to jak veřejné, tak soukromé s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob, a to do odvolání,” píše se ve vládním prohlášení.

Přibyla také sportoviště, galerie, knihovny, nebo hudební kluby. Přesto není důvod k panice. Supermarkety i menší obchody s potravinami zůstavají otevřené, aby si občané mohli nakoupit to nejdůležitější.

Nově jsou zrušena nejen utkání play-off hokejové extraligy, ale také zápasy fotbalové Fortuna ligy. Do vyhlášení nouzového stavu se počítalo s tím, že by se odehrála ještě dvě ligová kola, kde by ovšem chyběli diváci.

Rozhodovat se bude i o mistrovství světa v hokeji ve Švýcarsku, květnového mistrovství Evropy v judu, které má proběhnout v Praze, nebo Pražského půlmaratonu, který se má uskutečnit 28. března.

Vládní kabinet také zakázal vstup lidem z rizikových zemí. Do nich je i zakázano občanům ČR cestovat. Jedná se o Itálii, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgii, Británii, Norsko, Dánsko, Francii, Čínu, Koreu a Írán.

Kdy může být vyhlášen nouzový stav:

Nouzový stav může vláda vyhlásit v případě živelních pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost.