Aktuality / Zemřel legendární hokejový útočník Vladimír Zábrodský

Zemřel legendární hokejový útočník Vladimír Zábrodský

Ve věku sedmadevadesáti let zemřel jeden z nejlepších hokejistů historie, dvojnásobný mistr světa Vladimír Zábrodský (7. 3. 1923).

zábrodský.jpg

Ve věku sedmadevadesáti let zemřel jeden z nejlepších hokejistů historie, dvojnásobný mistr světa Vladimír Zábrodský (7. 3. 1923).

Legendární střední útočník LTC Praha a HC Sparta Praha pomáhal vybojovat zlato na světových šampionátech v letech 1947 a 1949, stříbro na olympijských hrách v roce 1948 a šestkrát se stal mistrem Československa. Ve čtyřiadevadesáti zápasech v národním mužstvu vstřelil neuvěřitelných 158 branek. Od roku 1965 žil ve Švédsku, v roce 1997 se stal členem Síně slávy IIHF a v roce 2008 členem Síně slávy českého hokeje. Vladimír Zábrodský byl i vynikajícím tenistou, členem československého týmu v Davisově poháru.

„Odešla legenda, poslední žijící člen mužstva, které vybojovalo pro československý hokej první titul světových šampionů,“ prohlásil prezident Českého hokeje Tomáš Král. „Vladimír Zábrodský byl nejen vůdčí osobností své generace, ale i jednou z nejvýraznějších osobností hokejové historie a našeho sportu vůbec. Bylo mi obrovskou ctí, že jsem s ním mohl být při posledním mistrovství světa v Praze v osobním kontaktu a těšit se z jeho vyprávění a vzpomínek. Čest jeho památce!“

Ocenění člen Síně slávy IIHF (1997) člen Síně slávy českého hokeje (2008)

V anketě o českého Hokejistu století, pořádané v roce 1998 Českým svazem ledního hokeje a MF Dnes, obsadil 3. místo (za D. Haškem a J. Jágrem) a byl jako střední útočník v nejlepší šestce historie.

V anketě Nejlepší kapitán, kterou uspořádala Česká televize k příležitosti Mistrovství světa v ledním hokeji 2015, Vladimír Zábrodský s přehledem zvítězil.